• Forum yönetim ekibiyle iletişime geçmek istiyorsanız Sorun & Öneriler kategorisini kullanınız, özel mesajlara destek verilmemektedir. Sitemizde Bakım çalışması devam etmektedir...

Codeigniter Configrasyon Ayarları(Ne Ne İşe Yarar?)

Tosun

topluluk.tosunc.uk
Moderatör
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
1,678
Tepkime puanı
2,694
İlgi Alanlarınız
Wordpress
Cinsiyet
  1. Erkek
config.php dosyasınındaki ayarlar;
$config[‘base_url’]; Projenize ait, linki yazmanız gereken alan.

$config[‘uri_protocol’]; Projenizde URI parametrelerini almak için kullanabileceğiniz ayar kısmıdır. Çoğu sunucu ve hosting’de REQUEST_URI kullanılmaktadır. Fakat sorun yaşarsanız ( QUERY_STRING, PATH_INFO ) deneyebilirsiniz.

$config[‘url_suffix’]; Projenizde oluşturulan tüm URL’lerin sonuna bir ekleyebilirsiniz. (Örn; .html, .php)

$config[‘language’]; Projenizin varsayılan dilini değiştirmek isterseniz bu alanı değiştirmeniz gerekir fakat çeviri dosyanızın olduğundan emin olun. (Tükçe dil pakei içn tıklayın)

$config[‘charset’]; Projenizde kullanacağınız karakter setini değiştirebilirsiniz.

$config[‘permitted_uri_chars’]; Projenize ait url’lerde hangi karakterlere izin verdiğiniz bu alandan düzenleyebilirsiniz.

$config[‘enable_query_strings’]; Tetikleyiciyi aktif hale getirir.

$config[‘controller_trigger’]; Projede get metotu ile controller, fonksiyon, klasör çalıştırmak istiyorsanız controlleri tetiklemek için bir karakter veya kelime seçebilirsiniz.

$config[‘function_trigger’]; Projede get metotu ile controller, fonksiyon, klasör çalıştırmak istiyorsanız fonksiyonu tetiklemek için bir karakter veya kelime seçebilirsiniz.

$config[‘directory_trigger’]; Projede get metotu ile controller, fonksiyon, klasör çalıştırmak istiyorsanız dizini tetiklemek için bir karakter veya kelime seçebilirsiniz.

$config[‘allow_get_array’]; Projenizde $_GET yöntemini kullanmak istemiyorsanız bu alanı false hale getirmeniz gerekir.

$config[‘log_threshold’]; Projenizde hata mesajlarını tutmak isterseniz bu alanda değişiklik yapmanız gerekmektedir.

$config[‘log_path’]; Eğer hata mesajlarını tutmayı aktif hale getirdiyseniz bunun için bir klasör belirlemeniz gerekir. Eğer kendiniz belirlemezseniz Codeigniter otomatik kendi log kalsörünü kullanacaktır.

$config[‘log_date_format’]; Tutacağınız log dosyalarında tarih formatını belirleyebilirsiniz.

$config[‘error_views_path’]; Sistem oluşan bir hatayı ekrana basarken hangi klasörü kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.
Varsayılan (application/views/errors/)

$config[‘cache_path’]; Cache sistemi aktif ise cache datalarının saklanacağı yeri belirleyebilirsiniz.
Varsayılan: (application/cache/)

$config[‘encryption_key’]; Şifremele metotu kullanacaksınız codeigniter’ın metotları için bir adet gizli anahtar belirlemelisiniz.
Dökümantasyon: https://codeigniter.com/user_guide/libraries/encryption.html

$config[‘proxy_ips’]; Projeniz için bir proxy kullancaksanız IP adresinizi bu alana yazabilirsiniz.
 

KocaReis

Developer
Katılım
17 Mayıs 2000
Mesajlar
665
Tepkime puanı
1,472
Eline sağlık tosunn
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst