• Forum yönetim ekibiyle iletişime geçmek istiyorsanız Sorun & Öneriler kategorisini kullanınız, özel mesajlara destek verilmemektedir. Sitemizde Bakım çalışması devam etmektedir...

.htaccess ile Uzantı Gizleme

Tosun

topluluk.tosunc.uk
Moderatör
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
1,698
Tepkime puanı
2,717
İlgi Alanlarınız
Wordpress
Cinsiyet
  1. Erkek
Öncelikle dosya uzantısı gizlemenin öneminden bahsedeceğim. SEO ve güvenlik açısından önemli bir durumdur. sayfalarınızın siteadi.com/index.php gibi görünmesindense (yada siteadi.com/klasoradi/dosyaadi.php yerine siteadi.com/klasoradi/dosyaadi) siteadi.com/index olarak bir dizin gibi görünmesi arama motorlarının hoşuna gidip kötü niyetli kişilerin huzurunu bozacaktır ki sayfanıza gelen ziyaretçilerin de göz zevki açısından hoş bir durum oluşacaktır.
öncelikle .htaccess adında bir dosya açıyoruz ve aşağıdaki kodu dosyamıza kaydedip sunucudaki www/ veya htdocs/ klasöründen içeri yolluyoruz.

Kod:
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^index.*$ index.php [NC]
RewriteRule ^dosyaadi.* dosyaadi.php [NC]

hangi dosyaların uzantılarını gizlemek istiyosak hepsini alt alta sıralıyoruz ardından
dosyalarınızdaki linkleride örneğin a href=”index.php” olan yönlendirme linkini a href=”index” olarak değiştiriyoruz bütün linkler değiştikten sonra artık dosya uzantılarınız gizlenmiş olacak.
 

anonymous

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2020
Mesajlar
68
Tepkime puanı
78
İlgi Alanlarınız
pentest
Cinsiyet
  1. Erkek
tosun pasa biseyler deniyor
 

Martivez

Kayıtlı Üye
Katılım
8 Ocak 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
9
İlgi Alanlarınız
web
Cinsiyet
  1. Erkek
SEO için de iyi olacaktır tavsiye ederim
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst