• Forum yönetim ekibiyle iletişime geçmek istiyorsanız Sorun & Öneriler kategorisini kullanınız, özel mesajlara destek verilmemektedir. Sitemizde Bakım çalışması devam etmektedir...

Log ve Loglama Nedir?

Tosun

tosunc.uk
Moderatör
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
1,524
Tepkime puanı
2,422
İlgi Alanlarınız
o
Cinsiyet
  1. Erkek
log-nedir-770x385.jpg
Herkese merhabalar, bu yazımızda Log ve Loglama nedir? bunları öğrenmiş olacağız.

Log kayıt anlamına gelmektedir dostlar. Web sayfamızın yada projemizin kayıt defteri de diyebiliriz. Kullanım amacı daha çok sistemimizde yada projelerimizde yapılan işlem sonrasında kaydetmek istediğimiz mesajlardır.

Şöyle bir örnek verelim; bir kullanıcı web sayfamıza üye olmak istiyor ve üye olma esnasında hata alıyor. Böyle bir durum yaşandığında bizler bunu log defterine kayıt ederiz ve sistemdeki hataları analiz ederiz. Yapılan bu kayıt işlemine ise Loglama denir.

Sistemlerimizde ve projelerimizde kayıt türüne göre 8 farklı log kaydı tutarız. Bunlar; emergency, alert, critical, error, warning, notice, info ve debug. Şöyle bir örnek verelim; çok acil şekil de log kaydı tutmak istiyoruz, bunu emergency olarak kayıt ederiz.

Log kayıtları bizlere sistem içerisinde yaşanan tüm problemler hakkında bilgiler verir. Bizler ise bu bilgilerden faydalanarak projemizde nerede hata var yada en çok problem nerede yaşanıyor gibi bilgileri elde edip analiz etme şansı elde edebiliyoruz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst