• Forum yönetim ekibiyle iletişime geçmek istiyorsanız Sorun & Öneriler kategorisini kullanınız, özel mesajlara destek verilmemektedir. Sitemizde Bakım çalışması devam etmektedir...

NameServer (NS) Nedir?

Tosun

tosunc.uk
Moderatör
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
1,537
Tepkime puanı
2,438
İlgi Alanlarınız
o
Cinsiyet
  1. Erkek
300x210.png
NameServer (NS) adından da anlaşılacağı üzere alan adlarının sorgulanmasında kullanılan isim sunucularına verilen isimdir. Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, NameServer, site sunucularına bağlanmamızı sağlayan IP adreslerinin sahip olunan alan adlarıyla bağdaştırılmasını sağlar. Bu sayede web sitelerine erişebilmek için uzun IP adresleri (Örn: 216.3.128.12) yerine alan adlarını yazarız. NameServer sorgulaması yapabilmeniz için aynı zamanda alan adınız için mail sunucusu veya hosting sunucusu gibi sunucuların DNS işlemlerinin tanımlanmasını sağlar.

NameServer Nasıl Çalışıyor? DNS Yönlendirme İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Yani bilgisayar bizi hangi siteye yönlendireceğine nasıl karar veriyor? Sonuçta bir çok Hosting‘in altında pekçok web sayfası bulunuyor. Şimdi bilgisayarların web sitelerimize domain adı ile nasıl yönlendirildiğinden adım adım kısaca bahsedelim.

· Bilgisayarınız ilk olarak www.siteadi.com yazdığınızı tanımlıyor ardından DNS adresini kullanarak bu sitenin public name server bilgisine erişiyor.

· Bilgisayarlar NameServerlarımızdan bağlanacağınız www.siteadi.com adresi için oluşturulmuş A kaydı bilgisini talep ediyor.

· Public name serverlar ise bu isteğe IP adresi ile karşılık veriyor ve IP adresimizi gönderiyor. Daha sonra bilgisayarımız bu IP adresine erişim için talep yolluyor.

· Web server hostumuz, erişim istenen Hosting adresinin web sayfasını tarayıcımıza (browserınıza) gönderiyor.
 

anonymous

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2020
Mesajlar
68
Tepkime puanı
76
İlgi Alanlarınız
pentest
Cinsiyet
  1. Erkek
eline saglik bi ara microsoft.com.tr domainin ns degistirmisti turk hackerlar
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst