Kullanıcıların Dikkatine!

Konularda yapılan kısaltmalı ve geçiştirilmiş mesajlar (adsadas, haha, sjsksjsdjks, asdsd, nokta, random, sayı vb.) yasaklanma sebebidir. Mağduriyet yaşanmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası

Siber Güvenlik neden önemli?

Oğuz

Elmas
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
346
Tepkime puanı
476
Konum
Çanakkale / Türkiye
İlgi Alanlarınız
Teknoloji, Kişisel Blog ve daha niceleri.
Cinsiyet
  1. Erkek


Günümüzde siber saldırılar sofistike bir hal aldı ve hedefe yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Bu durum maddi kayıpların yanında itibar kaybına da yol açıyor. Teknolojinin giderek daha da ulaşılabilir bir hal alması ile birlikte bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı yazılımları kullanarak para kazanmalarını da kolaylaştı. Tüm bu gelişmeler arasında dijital dünyada güvenliğimizi sağlamak için ¨siber güvenlik¨ çözümlerine ihtiyacımız var.
Siber güvenlik; ağları, cihazları, programları ve verileri; saldırı, hasar veya yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanmış teknolojiler, süreçler ve uygulamaları ifade ediyor. Siber güvenlik, bilgi teknolojisi güvenliği olarak da adlandırılabilir.
Siber güvenlik problemi birçok alanda olduğu gibi endüstriyel alanda da etkilerini gösteriyor. Bu noktada geleneksel siber güvenlik çözümleri, endüstriyel kontrol sistemleri için yeterli koruma sağlayamıyor. Endüstriyel tesislere yapılan siber saldırı sayısındaki artış; bozulmalara, üretimin aksamasına neden oluyor ve güvenliği tehlikeye atarak ekipmanlara zarar veriyor.
Günümüzde siber saldırıların sıklığı artmış durumda. Büyük veritabanlarına sahip şirketler dolandırıcıların ana hedefi halinde. 2018 yılında Facebook veritabanını hacklenmesi bunun en çarpıcı örneği. Ekim 2018’de gerçekleşen saldırıda 30 milyon kullanıcının kişisel bilgilerine erişilmişti. Facebook örneği dijital dünyada güvenlik problemini gözler önüne seriyor.
Dijital dünyanın pek çok alanında güvenlik problemi ortaya çıkabiliyor. Örneğin sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicilerden pek çok bilgi toplanabiliyor. Bunun yanında şirketlerin kurum için verilerinin güvenliği de son derece önemli bir konu. Bu nedenle çalışanlar arasında kişisel veri alışverişinde e-postaları, mesajları, sohbetleri ve sosyal medyayı güvenceye almak gerekiyor.
Blockchain teknolojisi, veri hırsızlığıyla mücadelede önemli bir kilometre taşı olarak gösteriliyor. Günümüzde mesajlaşma ekosistemlerinin çoğunluğu tarafından kullanılan uçtan uca şifreleme, toplam güvenliği sağlama noktasında zorlanıyor. Blockchain bu noktada önemli bir görev üstlenebilir. Blockchain, tüm bilgi alışverişini güvence altına alıyor ve çeşitli mesajlaşma platformları arasında birleşik iletişimi kolaylaştırıyor.
Bir blok zincirini yok etmek veya bozmak için, bir bilgisayar korsanının global ağdaki her kullanıcının bilgisayarında depolanan verileri imha etmesi gerekiyor. Bu, verilerin bir kısmının veya tamamına ait bir kopyanın saklandığı milyonlarca bilgisayar olabilir. Bilgisayar korsanı eşzamanlı olarak bir ağın tamamını çökertmediği sürece, “düğüm” olarak da bilinen hasarsız bilgisayarlar, ağdaki tüm verilerin doğrulanması ve kaydedilmesi için çalışmaya devam ediyor. Bu sayede bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğrama riski de düşüyor.
Bu karmaşık yapı, bilgileri çevrimiçi ortamda depolamanın ve paylaşmanın en güvenli formlarından biri olma özelliğini taşıyor. İşte tam da bu sebeple dolandırıcılığı önlemek ve verilerin korunmasını artırmak için farklı sektörlerde kullanılıyor.
Siber güvenlik blockchain gibi bir çok savunma mekanizmasını doğurdu. Teknoloji ile birlikte saldırıların karmaşıklaştığı bir ortamda yenilikçi savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Dijital dünyada verilerimizin güvenliğinden endişe duymak istemiyorsak bu sistemlerden faydalanmamız gerekiyor.
 

Can

La Turquie Kémaliste
Admin
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
2,040
Tepkime puanı
6,746
Konum
Türkiye
İlgi Alanlarınız
ham radio
Cinsiyet
  1. Erkek
eline sağlık
 

Jon Snow

Altın Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
92
Tepkime puanı
588
İlgi Alanlarınız
yokki
Cinsiyet
  1. Erkek
Ellerine sağlık
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst