Kullanıcıların Dikkatine!

Konularda yapılan kısaltmalı ve geçiştirilmiş mesajlar (adsadas, haha, sjsksjsdjks, asdsd, nokta, random, sayı vb.) yasaklanma sebebidir. Mağduriyet yaşanmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası

Sosyal Mühendislik [Basit Düzeyde]

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
193
Tepkime puanı
595
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek
Sosyal Mühendislik
Sosyal mühendislik internette insanları zaafiyetlerinden faydalanarak ikna,kandırma yöntemleri ile istenilen bilgileri ele geçirme yöntemidir.


İkna Yöntemleri

Hackerlar vb kişiler kendi kendilerine sosyal mühendislik atakları ile kendilerini geliştirirler ve nasıl mükemmel bir pisikolojik etki oluşturabilecekleri konusunda çalışırlar.

İkna edebilmenin basit yolları: taklit etme, kendini sevdirme, riayet etme, sorumluluk yayma ve sade bir arkadaş olarak görünebilmektir.

Sosyal Mühendislik Saldırıları ve Korunma Yolları


Günümüzde siber güvenlik/saldırı kavramları sıkça duyduğumuz kavramlar olma yolunda ilerlemektedir. Siber saldırı denildiği zaman genellike bilgisayar kaynaklı saldırı türleri düşünülür, lakin siber saldırıların içinde doğrudan insana karşı yapılan saldrılar da mevcuttur ve bu tip saldrılara sosyal mühendislik saldırıları denilmektedir. Sosyal mühendislik, bir diğer adıyla toplum mühendisliği olan bu kavramı özetle “insan hacklemek” olarak tanımlayan kaynaklar mevcut. Ortak bir tanım çerçevesinde açıklayacak olursak; herhangi bir durum üzerinde manipülasyon yaparak insanların psikoloji, duygu, düşünce ve zaafiyetlerinden faydalanmaya, bu kavramları kullanarak insanları herhangi bir şey için ikna etmeye sosyal mühendislik diyebiiriz. Sosyal mühendislik, siber güvenlik alanında basitmiş gibi görünen ama bir okadar da tehikeli olan saldırı türlerinden biridir. Bunun sebebi; insanoğlunun güvenlik zincirinin en zayıf hakası olmasıdır. Bu zayıflığın temeli; insanoğlunun davranışlarını her koşul altında kontrol altında tutmasının ve sürekli olarak bütün prosedürleri eksiksiz olarak tamalamlasının güçlüğüne dayanmaktadır. Bu zayıflığı herhangi bir dijital veya mekanik sistem ile tamamiyle tolere etmek imkansıza yakındır, buna dayanarak her insanın eşsiz bir yapıya sahip olduğunu düşünürsek insanoğlunun sosuz bir zafiyet kaynağı olduğu ortaya çıkacaktır. Sosyal mühendislik günlk hayatımızda farkında olmadan kullandığımız veyahut karşılaştığımız bir olgudur, örnek verecek olursak; küçüğünden büyüğüne hergün karşılaştığımız hemen tüm işyerindeki personeller farkında olmadan müşterlerine sosyal mühendislik saldırsı uygulamaktadır.​
 

Can

La Turquie Kémaliste
Admin
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
2,042
Tepkime puanı
6,867
Konum
Türkiye
İlgi Alanlarınız
ham radio
Cinsiyet
  1. Erkek
eline sağlık hocam
 

Jon Snow

Altın Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
92
Tepkime puanı
609
İlgi Alanlarınız
yokki
Cinsiyet
  1. Erkek
Ellerine sağlık
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst