Kullanıcıların Dikkatine!

Konularda yapılan kısaltmalı ve geçiştirilmiş mesajlar (adsadas, haha, sjsksjsdjks, asdsd, nokta, random, sayı vb.) yasaklanma sebebidir. Mağduriyet yaşanmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası

Sosyal Mühendislik Riskleri Nelerdir ?

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
193
Tepkime puanı
595
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek

Sosyal Mühendislik Riskleri Nelerdir?

Sosyal mühendislik, başka bilgisayar ve internet sitelerine düzenlenen saldırıların genel bir ismidir. Siber güvenlik kapsamında da değerlendirilen sosyal mühendislik kavramının başka bilgisayarlara düzenlenen saldırılar kapsamında değerlendirilmesidir. Bilişim sistemleri üzerinde önlem alınamayan bazı durumlar vardır. Bu durumlardan biri de şüphesiz istenmeyen ve ansızın gerçekleşen saldırılardır. Bu saldırıların çeşitli yöntemlerden yapılması da yine saldırı yapılan bilgisayarlara birçok anlamda zarar vermektedir.

Sosyal mühendislik riskleri kapsamında birçok risklerden söz etmek mümkündür. Özellikle de kurumsal firmalar üzerinde yapılan saldırılar ile birlikte milyon dolarlık zararlara da uğratabilir. Bununla birlikte yine şu gibi risklerden de söz edilebilir:• Milyon dolarlık maddi zararlar,

• Manevi zararlar,

• Verilerin kayıpları,

• Verilerin çalınması,

• Verilerin kopyalanması,

• Çalınan veriler üzerinden şantaj yapılması

Bu gibi daha birçok zarardan da söz edilebilir. Bu zararların gerek bilgisayarlara gerekse de kurumsal firmalara da büyük zararları bulunmaktadır. Bu zararlar daha da fazla zararları doğurabilir. Nitekim sosyal mühendislik kavramında ele alınan siber güvenlik saldırıları da çeşitli yöntemlerle oluşturulmaktadır. Bu yöntemler ise şunlardır:
wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​• Omuz sörfü,

• Rol yapma,

• Çöp karıştırma,

• Oltalama,

• Turva atı,

• Tersine mühendislik

Bu gibi yöntemler ile birlikte sosyal mühendislik saldırıları çok kapsamlı biçimde yapılabilir.

Sosyal mühendisliğin en büyük amacı insan ve bilgisayar sistemleridir. İnsanlar üzerinden bilgisayar sistemlerine sızılarak tüm bilgiler elde edilir. Bu bilgiler ile birlikte ise bilgilere sahip olan kişiye birçok zarar getirilebilir. Bu zarar ise çeşitli boyutlarda değerlendirilebilir.

Sosyal mühendisliğin en büyük zararlarından biri de insanların psikolojisidir. Psikolojik anlamda insanların zarar görmesi, korku yaşaması ve daha birçok olayla karşılaşması bu alandaki güveninin de azalmasına sebep olabilir.​
 

Can

La Turquie Kémaliste
Admin
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
2,042
Tepkime puanı
6,869
Konum
Türkiye
İlgi Alanlarınız
ham radio
Cinsiyet
  1. Erkek
teşekkürler
 

Jon Snow

Altın Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
92
Tepkime puanı
609
İlgi Alanlarınız
yokki
Cinsiyet
  1. Erkek
Ellerine sağlık
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst