Güvenli Ticaret

Hacktivizm içerisinde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz tüm ticaretlerde, dikkat ve önlem sahibi olun.

Daha Fazlası

Sorunum Var

Forum içerisinde yaşadığınız tüm sorunlar için sohbet alanını ya da sayfanın altında belirtilen Telegram kanalımızı kullanın.

Daha Fazlası

Doğru Türkçe ve Kurallar

Türkçemizi her bakımdan doğru kullanın ve forum kurallarına uygun paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Daha Fazlası

Sosyal Mühendislik Yöntemleri

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
193
Tepkime puanı
612
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek
Sosyal Mühendislik Yöntemleri

Sosyal mühendislik, bilgi güvenliği kapsamında değerlendirilmekte olan eylemlerin gerçekleştirilmesine yönelik kişilerin psikolojik hareketidir. Bir anlamda gizli bilgilerin ifşa edilmesine de yönelik değerlendirilen sosyal mühendislik kavramı toplum mühendisliğinden farklı olarak da değerlendirilmektedir. Dolandırıcılık, bilgi toplama ya da sistem erişimi üzerine amaç saplayan bir çeşit güven hilesi, daha çok karmaşık dolandırıcılık planındaki adımlardan biri olması sebebiyle geleneksel hilelerden farklı olarak değerlendirilir.

İnternet üzerinden insanların birçok yöntemle birlikte başka bilgisayarları ele geçirmek, bilgileri deşifre etmek ve internet sitelerine sızmak olarak da nitelendirilen sosyal mühendisliğe karşı birçok önlem de alınabilir.

Buna göre sosyal mühendislik kapsamınca şu yöntemlerden söz etmek mümkündür:
wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​• Omuz sörfü,

• Rol yapma,

• Oltalama,

• Çöp karıştırma,

• Turva atı,

• Tersine mühendislik

Her bir yöntem sosyal mühendislik kapsamında değerlendirilen yöntemlerdir. Kişilerin internete, farklı bilgisayarlara ya da sunuculara sızarak bilgileri elde etmesi açısından bu yöntemler kullanılmaktadır. Bu anlamda virüslerin yayılması ve bilgisayarlara zarar verilmesi de yine bu yöntemler ile birlikte değerlendirilebilir.
wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Sosyal mühendislik saldırılarında meydana çeşitli zararlar da çıkmaktadır. Buna göre özellikle de kurumsal firmaların internet sitesi üzerinde giriş kapısı da açılabilir. Kişisel bilgisayarlara erişim de sağlanabildiği noktalarda sosyal mühendisliği bilgisayarlara ciddi zararlar verdiği de bilinmektedir. Maddi ve manevi anlamda zararlardan söz etmek bu kapsamda mümkündür. Geçmişten günümüze bakıldığında da global markalar da dahil olmak üzere bireysel bilgisayarlara da yine sosyal mühendislik yöntemleriyle saldırılar gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Milyon dolarlık zararların da verildiği sosyal mühendislik kapsamında veri çalınması, fidye istenmesi, verilerin kopyalanması ya da kişisel verilerin sosyal platformlar üzerinden paylaşılması sosyal mühendisliğin en büyük zararları arasındadır. Sosyal mühendislikten kurtulmanın yolları da yine en iyi güvenlik önlemlerinin alınmasından geçmektedir.​
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst