Kullanıcıların Dikkatine!

Konularda yapılan kısaltmalı ve geçiştirilmiş mesajlar (adsadas, haha, sjsksjsdjks, asdsd, nokta, random, sayı vb.) yasaklanma sebebidir. Mağduriyet yaşanmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası

Sosyal Mühendislikte Göz İzleme Tekniği

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
193
Tepkime puanı
593
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek
Göz İzleme

Göz seyretme, bakış açımız olarak da bilinen, nerede göründüğümüzü benzetme sürecini ifade eder. Bu ölçümler, gözlerin konumunu ve yaptıkları hareketleri kaydeden bir göz seyirci tarafından gerçekleştirilir.

Kızılötesine yakın ışık gözlerin merkezine (göz bebeği) doğru yönlendirilir ve hem göz bebeğinde aynı zamanda korneada (gözün en dış optik elemanı) saptanabilir yansımalara neden olur. Bu yansımalar kornea ve öğrenci arasındaki vektör bir kızılötesi kamera tarafından izlenir. Bu, talebe merkezi kornea yansıması (PCCR) olarak malum kornea yansımalarının optik izlemesidir

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.


Bakış yönü ölçümünün doğruluğu, öğrencinin aleni bir sınırına (saptanmasına) ve ek olarak kornea yansımasının tespitine bağlı olduğundan, bir kızılötesi ışık kaynağı (dolayısıyla algılama yöntemi) gereklidir. Normal fer kaynakları (sıradan kameralarla) oldukça fazla kontrast sağlayamaz, şu demek oluyor ki kızılötesi ışık olmadan müsait bir doğruluk miktarının elde edilmesi oldukca daha zordur.

Ekran Tabanlı Göz İzleme ve Göz İzleme Gözlükleri

Birçok değişik göz izleyici olsa da, iki temel tür vardır: ekran tabanlı göz izleme ve göz seyretme gözlükleri. Çeşitli alanlarda ve inceleme alanlarında kullanılırlar, sadece nasıl kullanıldıkları ve sonuç olarak sağladıkları veriler değişik olabilir.

Ekran tabanlı göz izleyiciler (Monitörler, televizyonlar...)

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.


Ekran tabanlı cihazlar,katılımcıların bir monitörün önünde oturmasını ve ekran tabanlı içerikle etkileşim kurmasını gerektirir. Bu cihazlar gözleri yalnızca belirli sınırlar içinde takip etse de, hareket özgürlüğü, iştirakçilerin göreceli olarak kısıtlanmamış olması için yeterince büyüktür.

Göz seyretme gözlükleri (başa takılan kavramı olarakda diyebiliriz.)

Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.


Adından da anlaşılacağı gibi, gözlere takılır ve katılımcıların serbestçe hareket etmesine izin verir. Açıkçası, Tasarım naturel bir ortamda görevlerin yerine getirilmesini gerektiriyorsa, bu bir artı olabilir. Aşağı yönde, büyük miktarda hareket varsa (spor gibi) gözlük kayıt esnasında ise potansiyelide kaydedebilir.

Göz Takibi Ne İçin Kullanılabilir?

Göz seyretme, bir dizi farklı araştırma alanında ve ticari alandaki muhtelif değişik uygulamalar için de kullanılır.

Bir kişinin veya bir grup adamın nerede göründüğü hakkındaki ayrıntılı malumat edinmek, psikolojik araştırmadan tıbbi tanıya, nöropazarlama uygulamalarına ve daha fazlasına kadar çeşitli bağlamlarda yararlıdır.

Psikolojide Göz Takibi

İnsanların ne zaman ve iyi mi göründüğünü algılamak, dikkatin iyi mi dağıtıldığını anlamak için gereklidir. Göz seyretme, IAT (örtülü ilişkilendirme testi), Stroop Testi gibi ruhsal testlerde ve bakış paradigmaları arasında yaygın olarak kullanılır.Daha Fazlası İçin Dergi 46 Sayısını Ziyaret ediniz..​
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst