Hacktivizm sitesine girerken MASKE :)

Hacking bölgesinden, Güvenlik ve Güvenlik Açıkları gibi forum kategorilerinde gezerken ve birlikte olduğumuz tüm kategorilerde maske takmak Koronavirüs riskini hepimiz için azalmaktır.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası
  • Forum yönetim ekibiyle iletişime geçmek istiyorsanız Sorun & Öneriler kategorisini kullanınız, özel mesajlara destek verilmemektedir. Sitemizde Bakım çalışması devam etmektedir...

Sosyal Mühendislikte Yapılan Hatalar

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
200
Tepkime puanı
256
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek
Sosyal Mühendislik Hataları Neyden Kaynaklanır?

Sosyal mühendislik hatalarının ana kaynağı birçok sebep olabilir. Bazen saldırgan acele ederek kendini belli ederken, bazen de kurbanın sosyal mühendislik hakkında bilgili olmasından kaynaklanır bazen ise saldırganın kişisel hataları bu başarısızlıkların ana kaynağına neden olabilir. Bu hatalara daha onlarca hata sebebi de eklenebilir. Sosyal mühendislikte bir tane hata yapmanız sizin amacınızı tamamen yok olmasına neden olabilir. Bu yüzden sosyal mühendislik saldırısı yaparken her şeyi dört dörtlük yapmanız gerekir.
wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​Sosyal Mühendislikte Yapılan En Büyük Hatalar


1- Bilmediğiniz konular hakkında konuşmak
2- Kurbandan durmadan bir istekte bulunmak
3-Argo kelimeler kullanmak
4- Laf kalabalığı yapmak
5-Acele etmek
6- Sahte Hesabınız Gerçekçi Olmaması


Bilmediğiniz Konular Hakkında Konuşmak

Kurbanın sevdiği bir konuyu açma sebebimiz, kurbanı etkilemek içindir, örneğin kurban bir film seviyor. Biz bu film hakkında konu açıyoruz ama o film hakkında bir bilgimi yok, kurban diyor "A karakterinin özellikleri çok güzeldi" siz orada tahminen "evet çok güzeldi" deseniz bile kurban sizin başka bir amacınız olduğunu anlayabilir.

Kurbandan Durmadan Bir İstek* İstemek

Kurbadan durmadan bir istek isterseniz, kurban şüphelenebilir. Bu şüphenin olmaması için kurbandan bir şey isterken çok dikkatli olun.

Argo Kelime Kullananımı

Argo kelime kullanmı arkadaş ortamında oldukça çok kullanılmaktadır ama şunu unutmayalım ki kurban sizi yeni tanıyor. Siz kurbanı önceden tanısanız bile o sizi daha yeni keşfediyor. Argo kelimeler kurbanın sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Bu yüzden kurban ile konuşurken saygı çerçevesi içerisinde konuşursanız kurban size daha çok ilgi duyacaktır.

Laf Kalabalığı Yapmak

Laf kalabalığı derken, bir konuyu defalarca anlatmak anlamına getirebiliriz. Arkadaş ortamında bile biri size bir konuyu defalarca anlatırsa sıkılır,onu dinlemek istemeyebilirsiniz. Bu duygular kurban içinde geçerlidir. Bu yüzden kurban ile muhabbet ederken yeni konular açmaya (konu hakkında fikriniz olduğu konular) özen gösterin.

Acele Etmek

Sosyal mühendisliğin en büyük dezavantajlarından biri de uzun sürebiliyor olmasıdır. Yani kurbanın size gerçekten güvenmesinin bir süresi de yoktur. Bu güvenme süresi 1 günde olabilir, 1 haftada olabilir, 1 ayda olabilir ve daha uzun bir süre de olabilir. Burada yapılan en büyük hata kurbanın daha güvenini almadan hemen sonuca ulaşayim. Bu acelelik yüzünden çoğu saldırı başarısız olmuştur.

Sahte Hesabınızın Gerçek Olmaması

Sosyal mühendislik saldırılarında önemli olan kavramlardan biri de sahte hesap düzenidir. Eğer hesabınız inandırıcı değil ise kurban size güvenmesi daha zor ve amacınıza ulaşmanız sizin için çok daha zor olur. Bu yüzden kurbana kendinize inandırmak için, takipçinizin 250 ve daha fazla olmasına, bir kaç haftada bir fotoğraf paylaşmak gibi kavramlara özen göstermelisiniz.
Ayrıca sahte profil oluştururken tanınmayan kişilerin fotoğraflarını yüklerseniz ve o kişinin kullanıcı adını not alırsanız daha iyi olacaktır.
wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​
Sonuç

Sonuç olarak sosyal mühendislikte en çok yapılan hataları yukarıda belirttim. Bu hataları yapmaz iseniz amacınıza ulaşmanın oranı çok daha yüksek olacaktır. Hiç bir hatanız olmasa bile kurbanın sosyal mühendislik hakkında bilgisi var ise saldırının olmaması muhtemeldir. Bu yüzden kurbanızı seçerken de biraz daha her şeye inanan ve sosyal mühendislik hakkında bir bilgisi olmayan birini seçer ve hiç hata yapmaz iseniz başarılı olmanız muhtemeldir.​
 

KocaReis

Developer
Katılım
26 Ağustos 1971
Mesajlar
736
Tepkime puanı
1,932
eline sağlık kardeşim
 

Jon Snow

Altın Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
92
Tepkime puanı
180
İlgi Alanlarınız
yokki
Cinsiyet
  1. Erkek
Ellerine sağlık
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst