Kullanıcıların Dikkatine!

Konularda yapılan kısaltmalı ve geçiştirilmiş mesajlar (adsadas, haha, sjsksjsdjks, asdsd, nokta, random, sayı vb.) yasaklanma sebebidir. Mağduriyet yaşanmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha Fazlası

Hacktivizm Online

Hacktivizm sitesi hack kültürünü benimsemiş kişiler tarafından 2020 yılında kuruldu. Kuruluş amacı Türkiye'nin en büyük hack forumu olmak ve bilgi alışverişinde bulunmaktır.

Daha Fazlası

Konu Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Forumda oluşan / oluşması öngörülen görüntü kirliliğine engel olmak ve başlıkların daha temiz dil ile açılması amacıyla kurallarımıza bazı bağımlı / bağımsız maddeler eklemek durumundayız.

Daha Fazlası

Suçlular İnsan Davranışlarını Nasıl Sömürür?

Scoulfly

Uzman Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
193
Tepkime puanı
595
İlgi Alanlarınız
Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek
Suçlular İnsan Davranışlarını Nasıl Sömürür?


wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırıldı, tam halini görmek için tıklayınız.​

Meşhur Sosyal Mühendislik SaldırılarıSosyal mühendisliğin taktiklerinin ne olduğunu anlamak için geçmişte ne kullanıldığını araştırmalısınız. Bütün detaylar konuyla ilgili kapsamlı bir makalede bulunuyor (konuyla ilgili kapsamlı bir makale link), ama şu anlık dolandırıcıların önemli ölçüde başarılı olduğu teknoloji platformlarından ayrı olan üç sosyal mühendislik tekniğine bakalım.


Tatlı bir şey teklif et. Bir markayı dolandırmanın en kolay yolu kendi aç gözlülüklerinden yararlanmak olduğunu herhangi bir dolandırıcı sana söyleyecektir. Bu klasik Nigerian 419 dolandırıcılığının temelidir, dolandırıcı kurbanı sözde kötü kazanılmış (illegal) parayı kendi ülkesinden güvenli bankaya götürmesine yardımcı olmak için ikna etmeye çalıştığı ve karşılık olarak fonlarından bir kısmını teklif ettiğidir. Bu “Nijeryalı Prens” email şakası on yıllardır sürüyor, ve hala insanların inandıkları etkili bir sosyal mühendislik yöntemidir:2007’de Michiganda seyrek nüfuslu bir yerde olan mali işler sorumlusu, şahsen para kazanmak için dolandırıcının birine 1.2 milyon dolar kamu fonu verdi. Bir başka yaygın kandırma ise görünüşe göre çoğumuzun istediği bir şey olan yeni ve daha iyi bir iş beklentisidir: son derece utanç verici bir 2011 ihlalinde, güvenlik şirketi olan RSA, en az iki düşük seviyeli çalışan,”2011 işe alım planı.xls” adlı bir kimlik avı e-postasına eklenmiş bir malware dosyasını açtığında tehlikeye girdi.


Yapana kadar sahte davran. En kolay ve şaşırtıcı bir şekilde başarılı olan sosyal mühendislik tekniklerinden birisi basitçe kurbanınız gibi davranın. Kevin Mitnick’in önceki efsanevi dolandırmalarında, Digital Equipment Corporation’ın işletim sistemi geliştirme sunucularına sadece şirketi arayarak ve önde gelen geliştiricilerinden biri olduğunu iddia etmiş ve giriş yapmakta sorun yaşadığını söyleyerek erişti;hemen ardından yeni bir kullanıcı adı ve şifreyle ödüllendirildi. Bunların hepsi 1979’da oldu, ve o zamandan beri işlerin geliştiğini düşünüyorsunuzdur ama yanılıyorsunuz: 2016’da bir hacker, bir ABD Adalet Bakanlığı e-posta adresinin kontrolünü ele geçirdi ve bir çalışanı taklit etmek için kullandı, bir yardım Masasını DoJ intraneti için bir erişim belirteci teslim etmeye ikna etti ve işteki ilk haftası olduğunu ve hiçbir şeyin nasıl çalıştığını bilmediğini söyledi.


Bir çok firma bu tür küstahça taklit edilmeler için engellemelere sahip ama çoğu zaman oldukça kolay alt edilebiliyorlar. Hewlett-Packard, 2005 yılında hangi HP Yönetim Kurulu üyelerinin basına bilgi sızdırdığını bulmak için özel dedektifleri işe aldığında, Pıs’ye hedeflerinin sosyal güvenlik numarasının son dört hanesini elde ettiler, bu da AT&T’nin teknik desteği, ayrıntılı arama günlüklerini teslim etmeden önce kimlik kanıtı olarak kabul edildi.


Kontrol sizdeymiş gibi davranın. Bir çoğumuz otoriteye saygı duymaya eğilimliyiz ya da yaptıkları şeyde otoritesi varmış gibi görünen kimselere saygı duymaya eğilimliyiz. İnsanları, burda olmaya hakkınız olduğuna ya da görmemeniz gereken şeyleri görme hakkına sahip olduğunuza ya da sizden gelen bir iletişimin gerçekten saygı duydukları birinden geldiğine ikna etmek için bir şirketin iç süreçleri hakkındaki bilgileri kullanabilirsiniz. Örnek olarak 2015’te Ubiquiti Networks’teki finans çalışanları, muhtemelen e-posta adreslerinde benzer bir URL kullanarak şirket yöneticilerini taklit eden dolandırıcılara milyonlarca dolarlık şirket parası aktardı. Daha düşük teknik bir açıdan, 00’ların sonlarında ve 10’ların başında İngiliz magazinleri için çalışan araştırmacılar, telefon şirketinin diğer çalışanları gibi davranarak kurbanların sesli mesaj hesaplarına erişmenin yollarını buldular; örneğin. Bir Pİ, Vodafone’u aktris Sienna Miller’ın sesli posta PIN’ini sıfırlamaya ikna etti ve “kredi kontrolünden John” olduğunu iddia etti.


Bazen taleplerine çok fazla düşünmeden uyduklarımız dış otoritelerdir. Hillary Clinton kampanyası honcho John Podesta, e-postasını 2016 yılında Rus casusları tarafından saldırıya uğradı ve Google’dan şifresini sıfırlamasını isteyen bir not olarak gizlenmiş bir kimlik avı e-postası gönderdi. Hesabını güvence altına alacağını düşünerek önlemleri aldı, aslında kendi giriş kimlik bilgilerini vermişti.Sosyal Mühendisliği Önleme


Güvenlik farkındalığı eğitimi, sosyal mühendisliğin önlenmesinin bir numaralı yoludur. Çalışanlar, sosyal mühendisliğin var olduğunun farkında olmalı ve en sık kullanılan taktiklere aşina olmalıdır.


Neyse ki, sosyal mühendislik bilinci kendini hikaye anlatımına borçludur. Ve hikayeler teknik unsurların açıklanmasından çok daha kolay ve çok daha ilginçtir. Testler ve dikkat çeken ya da mizahi posterler de herkesin söylediği gibi olduğunu varsaymamanın etkili bir hatırlatıcısıdır.


Ancak, sosyal mühendisliğin farkında olması gereken sadece ortalama bir çalışan değildir. Üst düzey liderler ve yöneticiler de kurumsalda birincil hedeflerdir.Sosyal Mühendisliğe Karşı Savunmak İçin 5 İpucu


CSO yazarı Dan Lohrmann aşağıdaki tavsiyeleri veriyor:


1. Güvenlik farkındalığı söz konusu olduğunda tekrar tekrar kendinizi eğitin.


Kapsamlı bir güvenlik farkındalığı, hem genel kimlik avı tehditlerini hem de hedeflenen yeni siber tehditleri ele almak için düzenli olarak güncellenen bir eğitim programına sahip olduğunuzdan emin olun. Unutmayın, bu sadece linklere tıklamakla ilgili değildir.


2. Önemli personele en son çevrimiçi dolandırıcılık teknikleri hakkında ayrıntılı bir brifing “yol gösterisi” sağlayın.


Evet, üst düzey yöneticiler de dahil, ancak banka havaleleri veya diğer finansal işlemleri yapma yetkisine sahip olan herkesi dahil etmeyi unutmayın. Unutmayın, bir çok gerçek dolandırma hikayesi, bir yöneticinin genellikle normal prosedürleri ve/veya kontrolleri atlayarak acil bir eylemde bulunmalarını istediğine inanan alt düzey personel ile ortaya çıkar.


3. Finansal transferler ve diğer önemli işlemler için mevcut süreçleri, prosedürleri ve görevlerin ayrılmasını gözden geçirin.


Gerekiyorsa fazladan kontrol ekleyin. Görevlerin ayrılığı ve diğer korumaların bir noktada içeriden gelen tehditler tarafından tehlikeye girebileceğini unutmayın. Bu nedenle, artan tehditler göz önüne alındığında risk incelemelerinin yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.


4. “Bant dışı” işlemlerle veya acil yönetici talepleriyle ilgili yeni politikalar düşünün.


CEO’nun Gmail hesabından gelen bir e-posta personele otomatik olarak kırmızı kaldırmalıdır, ancak sosyal mühendisliğin karanlık tarafın uyguladığı en son teknikleri anlamalıdır. Herkes tarafından iyi anlaşılan etkili acil durum prosedürlerine ihtiyacınız var.


5. Olay yönetimi ve kimlik avı raporlama sistemlerinizi gözden geçirin, hassaslaştırın ve test edin.


Yönetim ve kilit personel ile düzenli olarak masaüstü testler yapın. Kontrolleri test edin ve potansiyel güvenlik açığı alanlarını tersine mühendislik ile gözden geçirin.


Sosyal Mühendislik Araçları


Bazı satıcılar, sosyal mühendislik alıştırmaların yürütülmesine yardımcı olmak için araçlar ve hizmetler sunmaktadır ve/veya posterle ve haber bültenleri gibi araçlarla çalışanlara farkındalık oluşturmaya çalışırlar.


Social-engineer.org sitesinin indirmesi ücretsiz olan Sosyal Mühendislik Araçları sayfasını da kontrol etmeyi unutmayın. Bu araç ile sosyal mühendislik yoluyla sızma testini otomatikleştirmeye yardımcı olur.


Bir başka iyi kaynak ise Sosyal Mühendislik Sistemidir.


Şu anda, sosyal mühendislik saldırılarına karşı en iyi savunma, saldırıları daha iyi tespit etmek için kullanıcıları eğitmek ve teknolojik savunma katmanı oluşturmaktır. E-postalarda veya telefon görüşmelerinde anahtar kelimelerin tespiti, potansiyel saldırıları ayıklamak için kullanılabilir, ancak bu teknolojiler bile yetenekli sosyal mühendisleri durdurmada etkisiz kalacaktır.​
 

Can

La Turquie Kémaliste
Admin
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
2,042
Tepkime puanı
6,867
Konum
Türkiye
İlgi Alanlarınız
ham radio
Cinsiyet
  1. Erkek
teşekkürler
 

c4nlord

Kayıtlı Üye
Katılım
21 Aralık 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
1
İlgi Alanlarınız
Siber Gücenlik Grafik Tasarım
Cinsiyet
  1. Erkek

Jon Snow

Altın Üye
Katılım
20 Aralık 2020
Mesajlar
92
Tepkime puanı
609
İlgi Alanlarınız
yokki
Cinsiyet
  1. Erkek
Ellerine sağlık
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar:

Hukuksal Sorunlar İçin[email protected]
For Legal Problems[email protected]
Hacktivizm.Org
Hacktivizm.Org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Hacktivizm.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Hacktivizm saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Hacktivizm üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Hacktivizm sorumlu değildir. Sitelerinize Hacktivizm ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz. Sitemizde yer alan içerikler hakkındaki şikayetlerinizi Buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Please Report Abuse, DMCA, Scamming, Harassment, Crack or any Illegal Activities to [email protected]
Hack Forum
Hacktivizm, 2020 yılında kurulmuş bir siber güvenlik forum sitesidir aynı zamanda hack forumu,hack sitesi,hack forum ve Türk hack forumudur. Hack forum aramalarında ilk sayfada olan bu hack forum sitesi gün geçtikçe gelişmektedir. Hack Forum kelimesinin anlamı ise, hacker kültürü ve bilgisayar güvenliği ile ilgili tartışmalara adanmış bir İnternet forumudur. Web sitesi, analiz şirketi Alexa Internet tarafından web trafiği açısından "Hacking" kategorisinde bir numaralı web sitesi olarak yer almaktadır.

Telefon Takip - İphone Hackleme - PDF Şifre Kırma - Telefon Hackleme - İnstagram Hesap Çalma - Twitter Hesap Çalma - Facebook Hesap Çalma - Wifi Şifre Kırma - Telefon Şifresi Kırma

Hacktivizm Twitter Hacktivizm Youtube Hacktivizm İnstagram Hacktivizm Telegram

Üst